Безперервність замісної підтримувальної терапії – крок до прогресивного суспільства! МБФ Портал, MBF Портал, mbfportal.com
Дата публикации: 27.02.2012 в 16:08

Безперервність замісної підтримувальної терапії – крок до прогресивного суспільства!

Безперервність замісної підтримувальної терапії – крок до прогресивного суспільства!

Програма замісної підтримувальної терапії прийшла в місто Житомир на початку весни 2008 року. Тоді ж, у березні місяці, для 15 перших учасників цієї програми почалася "відлига" в плані кримінального вживання наркотиків. Сьогодні таких пацієнтів 250. Проходячи курс замісної підтримувальної терапії, пацієнти припиняли вживати нелегальні наркотики, почали налагоджувати стосунки з рідними та давніми знайомими, і що особливо значимо, – заводити нових друзів, які ніколи не вживали наркотиків.

В житті кожного з них розпочався новий, надзвичайно важливий етап – етап ресоціалізації, етап повернення до повноцінного життя. Значну роль у цьому процесі відіграла Житомирська обласна громадська організація "Перспектива", яку очолює Олексій Котвицький. Компетентні спеціалісти цієї організації взяли на себе забезпечення процесу соціально-психологічного супроводу. Їхня небайдужість, активна участь, кваліфікована допомога і індивідуальний підхід до кожного пацієнта почали давати відчутні результати.

У процесі роботи над собою у житті учасників замісної підтримувальної терапії почали спостерігатися позитивні зміни, помітні неозброєним оком. І все було б добре, якби не одне "але". Учасниками програми переважно є люди, які мають значний стаж вживання наркотиків. Тож не дивно, що за ними тягнулися "хвости" (кримінальне минуле). Міліція часто затримувала пацієнтів для проведення слідчих дій, мало місце провокації, фальсифікації зі сторони працівників УМВС. Проблема полягала в тому, що на час затримання пацієнти не мали змоги отримувати замісний препарат (це ж нонсенс – у ізоляторі тимчасового тримання затриманим дають наркотики!). За уявленнями нашого стигматизованого суспільства, це було майже святотатство.

Тож, за розв’язання цієї проблеми за підтримки "Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні" активно взялася громадська організація "Перспектива". В результаті в Житомирській області було розроблено і впроваджено в дію міжвідомчий наказ "Про безперервність програми ЗПТ для пацієнтів, що знаходяться в ізоляторах тимчасового тримання та кімнатах для затриманих". Цей наказ було підписано 21 жовтня 2010 року начальником УМВС України в Житомирській області і начальником управління охорони здоров’я Житомирської обласної державної адміністрації. Документ став першим в Україні, який врегульовує проблему безперервності ЗПТ для пацієнтів, які потрапляють в ізолятори тимчасового тримання.

Проводячи аналіз ми розуміли, що питання безперервності потребують більш широкого погляду на цю проблему. Тому наступним етапом стала необхідність зосередити увагу на розв’язанні проблеми безперервності лікування під час госпіталізації пацієнтів. Річ у тім, що тогочасна схема безперервності мала суттєві недоліки. Зокрема витрачалося багато часу на оформлення необхідних документів, в результаті чого пацієнти дві-три доби не могли отримати необхідний замісний препарат.

При фінансовий підтримці Міжнародного фонду "Відродження", ЖОГО «Перспектива» було підтримано адвокаційний проект «Адвокація силами пацієнтів» за для вирішення проблеми забезпечення безперервності лікування для пацієнтів ЗПТ під час їх госпіталізації в лікувальні заклади в тому числі пологові будинки в Житомирській області. В результаті було підписано обласний наказ № 40 від 19.01.2012 р. Управлінням охорони здоров’я Житомирської обласної державної адміністрації. Підписання зазначеного наказу стало логічним продовженням теми безперервності отримання замісного препарату пацієнтами ЗПТ в Житомирській області. Таким чином в області вже працює два накази, які регламентують отримання замісного препарату пацієнтами ЗПТ з урахуванням безперервності.

Хоча наявність і впровадження в дію вищезазначених наказів є дуже важливими і актуальними ми не можемо сказати, що безперервність лікування ЗПТ є вирішеною. Тож продовження адвокаційної роботи в напрямку забезпечення безперервності лікування замісною підтримувальною терапією є абсолютно логічним.

У питанні безперервності залишається ще така значна проблема, як відсутність рецептурної видачі замісних препаратів. Цю проблему має вирішити підписання третього наказу, в результаті чого пацієнти програми ЗПТ отримають можливість вільно пересуватися не лише Україною, а й за її межами. Особливо хотілося б підкреслити той факт, що пацієнти матимуть змогу їздити у відрядження по роботі чи навчанню не лише туди, де є сайт з необхідними препаратами ЗПТ. Отримуючи препарат за рецептом, пацієнти зможуть значно легше адаптуватися до способу життя, який нічим не відрізнятиметься від життя звичайних здорових громадян нашої країни – і це стане піком ресоціалізації та інтеграції в суспільство. Третій наказ має стати апофеозом гуманності відносно таких уразливих груп, як наркозалежні. Завдяки йому стане можливим досягнення повної ресоціалізації та, що особливо важливо, – декриміналізації пацієнтів, що стали учасниками програми ЗПТ і таким чином висловили бажання змінити своє життя.

Тож ми маємо надію, що грантодавці підтримають цей проект зі створення і підписання третього наказу, який стане наступним і в край важливим етапом ряду проектів, що реалізовують принцип безперервності програми ЗПТ на рівні області. Ми сподіваємося, що програма ЗПТ в Житомирі буде працювати за європейськими стандартами, і нам буде не лише не соромно за свою країну; ми пишатимемось рівнем її прогресу у вирішенні подібних питань.

Просмотров: 388
Опубликовано организацией Перспектива
Категория новостей Новости страны
Социальные ссылки
Другие новости организации
Уже сказали
    На данный момент на этой странице нет комментариев.
Уважаемый посетитель, комментарий на портале могут оставлять только зарегистрированные пользователи и организации. Если у Вас есть аккаунт, войдите. После входа Вы сможите пользоваться всем сервисом на портале.
Задать вопрос модератору
Здесь можно написать письмо модератору
Ваше имя
Ваш email
Текст