Паростки нової філантропії МБФ Портал, MBF Портал, mbfportal.com
Дата публикации: 30.05.2012 в 16:28

Паростки нової філантропії

Паростки нової філантропії

В країнах, де міжнародні донори скорочують обсяги допомоги, все більшого значення набуває звернення за підтримкою до корпоративного сектора. В Україні, як і в інших країнах перехідного типу, здатність до мобілізації внутрішніх ресурсів відіграє суттєву роль для утримання тенденції мирних демократичних перетворень та прискорення економічного зростання.

Наприкінці 2005 корпоративне благодійництво в Україні набрало обертів, створивши можливості надання значної підтримки громадським організаціям. Одним із стимулів стали міжнародні інвестиції після подій кінця 2004 року, відомих як «Помаранчева революція», адже міжнародні компанії принесли етику корпоративної соціальної відповідальності, що вплинуло на корпоративну політику і практику. Наприклад, у 2005 році фірма «Ейвон Косметікс Юкрейн» вперше провела одноденну акцію «Один день пішки» - щорічний захід, спрямований на сприяння виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях і підтримку осіб, що одужали після раку грудей. Під час акції було зібрано кошти для придбання мобільного маммографічного обладнання. Іншим важливим стимулом для розвитку у згаданому напрямку стало виникнення фондів» Фонду розвитку України (створений у 2005 році українськими лідерами бізнесу) та Фонду Віктора Пінчука (створений у 2006 році).

Інші зусилля щодо укорінення нового виду благодійництва в Україні не настільки широко відомі, проте їх теж варто дослідити, щоб зробити висновки, важливі для тих, хто працює в сфері міжнародного розвитку та прагне заохотити практику корпоративного благодійництва в країнах свого перебування та ведення бізнесу. Шість таких висновків виокремлено нижче.

1. З’ясуйте, які підприємства вже практикують благодійництво. Надання спонсорської підтримки підприємствами було розповсюджене в Україні, хоча і не кидалося в очі.

Коли у 2003 році Інститут сталих спільнот (ІСС) розпочав докладати зусилля, щоб заохотити підприємства до участі в благодійництві, скоро стало зрозуміло, що презумпція відсутності благодійницької діяльності з боку українських підприємств була помилковою. Дослідження, що ми спонсорували, довели, що і малий, і великий бізнес робив внески на підтримку добрих справ, але без широкого розголосу. Одна з причин – культурного характеру і пов’язана із традицією «меценатства» - заможні ділові люди у 1800-х на початку 1900-х років підтримували громадські проекти та надавали кошти на суспільні потреби, вважаючи це частиною своєї відповідальності перед суспільством. Ця традиція відображена і в коментарях сучасних бізнесменів, які надавали кошти на підтримку тих чи інших соціальних та культурних заходів, оскільки «робити це є правильним», а не через суспільне визнання чи з метою досягнення маркетингових цілей.

2. Вивчіть фіскальну базу і її вплив на благодійництво.

Податково-бюджетне середовище є перешкодою для точної оцінки практики корпоративного благодійництва. Поточне законодавство дозволяє підприємствам отримувати податковий кредит за благодійні внески у розмірі від двох до п’яти відсотків прибутку компанії. Однак, значна кількість підприємств діють поза межами правових актів, не повідомляючи реальний рівень прибутків. У результаті виникає, так би мовити, «приховане благодійництво» - допомога, щодо якої не існує офіційних даних.

3. Шукайте стратегічні можливості для побудови мережі однодумців серед бізнесменів та для розповсюдження інформації.

Створення свого роду-альянсів виявилося безцінним у заохоченні нових форм корпоративного благодійництва. У 2004 році ICC об’єднає свої зусилля із Американською Торговою Палатою в Україні з метою надання так званих “дольових грантів” благодійними організаціями, соціальними службами та соціальними підприємствами в різних куточках України. Це партнерство, також підтримуване Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), перейшло в співпрацю зі створеною організацією – Фундація для України, що надає членам бізнес-громади в Україні можливість робити пожертви на справи, важливі для них, і підкреслювати життєво важливу роль, яку можуть і повинні відігравати підприємства у сприянні розвитку корпоративної соціальної відповідальності в межах єдиної української громади.

4. Будуйте партнерство між корпораціями сповнене довіри та ентузіазму завдяки підтримці тих справ, що відповідають інтересам один одного.

Фундація для України підтримує створену під час партнерства новаторську програму для підтримки розвитку соціального підприємництва в Україні. Допомога соціальним підприємствам та неприбутковим організаціям у створені “бізнесу соціального спрямування” приваблювала бізнесменів, які інстинктивно розуміли, наскільки допомога неприбутковим організаціям розширювала вплив цих організацій, одночасно сприяючи зростанню їх самостійності. Пілотні проекти, на які вони виділяли кошти, містять: надання працевлаштування на підприємстві із реставрації меблів безпритульним людям, проведення тренінгів для осіб із психічними вадами, аби навчити їх надавати послуги з виробництва аудіокнижок для сліпих. Ці та інші проекти надають терапевтичну підтримку, пропонують можливості розвитку нових навичок, а також є джерелом прибутків для їх учасників та неприбуткових організацій.

5. Підтримуйте найкращі практики для привнесення корпоративних благодійних ініціатив до глобального розвитку корпоративної соціальної відповідальності.

З тих пір, як дух корпоративно�� соціальної відповідальності закріпився в Україні, бізнес кола почали формалізувати свої програми, вступаючи у партнерські стосунки із громадськими організаціями та підвищуючи прозорість благодійницької діяльності. Більш широкий контекст заохочував український бізнес до прийняття і застосування світових прикладів практичної діяльності. Наприклад, ICC допоміг Лізі України із завязків з громадськістю розробити та випустити довідник з питань соціальної звітності у співпраці із членами Ліги, серед яких національні компанії, такі як “Київстар” – компанія мобільного зв’язку та транснаціональні корпорації, наприклад “Кока-Кола Юкрейн”. Іншим прикладом є програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) – Глобальний альянс розвитку корпоративної благодійності, який із допомогою ICC збирає разом основні організації та успішні компанії для сприяння найкращих практичних прикладів, моделей та прозорості у корпоративній філантропії.

6. Випробовуйте нові моделі корпоративного благодійництва, наприклад, пожертви від підприємців на робочому місці.

У Західній Україні ICC співпрацює із Фундацією імені князів-благодійників Острозьких з метою розвитку культури розвитку індивідуальної благодійності працівників, а саме: програма збору пожертв на робочих місцях, базуючи свою діяльність на моделі, розробленій організацією “Community Shares”, США. Ця ініціатива дозволяє багатьом неприбутковим організаціям співпрацювати зі значною кількістю підприємств, запрваджуючи універсальну програму збору пожертв від працівників на робочому місці. Програми розвитку та розширення практики збору благодійних пожертв на робочих місцях також запроваджуються у великих компаніях, наприклад, банку “Надра” або торговельному будинку “НІКО”. Ми також знайомимо з новими моделями мобілізації місцевих ресурсів, які можуть стати постійним джерелом підтримки громад чи спрямовані на вирішення цільових питань цих громад.

Наразі, підприємства, і українськи зокрема, почали переймати на себе роль міжнародних програм розвитку в питаннях фінансової підтримки для вирішення соціальних потреб. Насправді, нещодавні опитування показують, що благодійництво в Україні переживає підйом. Сприяння покращенню прозорості та ефективності благодійницькій діяльності допоможе утримувати цю тенденцію.

За матеріалами: "Вісник благодійництва" №1 (2007)

Просмотров: 5853
Категория новостей Публикации
Социальные ссылки
Другие новости организации
Уже сказали
    На данный момент на этой странице нет комментариев.
Уважаемый посетитель, комментарий на портале могут оставлять только зарегистрированные пользователи и организации. Если у Вас есть аккаунт, войдите. После входа Вы можете пользоваться всем сервисом на портале.
  • VK
  • Facebook
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Задать вопрос модератору
Здесь можно написать письмо модератору
Ваше имя
Ваш email
Текст