Добро за 850 гривень, або чому скоро благодійників стане менше МБФ Портал, MBF Портал, mbfportal.com
Дата публикации: 05.09.2013 в 13:36

Добро за 850 гривень, або чому скоро благодійників стане менше

Добро за 850 гривень, або чому скоро благодійників стане менше

Невдовзі українські благодійники будуть змушені задокументовувати свої пожертвування. Допомога від іноземців взагалі може ввійти в історію. А люди, які потребують, невідкладного лікування, будуть змушені чекати, поки добродії оформлятимуть документи у нотаріусів.

Новий закон змусить благодійників нотаріально посвідчувати свою грошову пожертву у разі, якщо вона перевищуватиме 850 гривень. Така норма прописана у проекті Закону України "Про внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Наразі законопроект обговорюється громадськістю. Нові пропозиції викликали резонанс серед благодійних організацій, волонтерів та громадських діячів: вимоги можуть знищити благодійність в Україні.

Справа у тому, що Мін’юст пропонує кожному благодійнику (фізичній чи юридичній особі) у письмовій формі укладати договір про благодійну пожертву у письмовій формі та посвідчити його у нотаріуса. Такі вимоги діятимуть у ситуаціях, коли благодійна пожертва перевищуватиме пятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – 850 гривень. Благодійні організації б’ють н�� сполох: зміни до Закону можуть знищити благодійність в Україні, суттєво ускладнивши процедуру переказу благодійних коштів.

Необхідність відвідувати нотаріуса, посвідчувати суму пожертвування може вплинути на кількість охочих зробити благодійний внесок, чи переказати гроші на лікування хворої людини. До того ж, не зовсім зрозуміло, як бути із іноземними благодійниками та як працювати з благодійними організаціями з-за кордону: про надходження коштів від іноземців новий закон поки мовчить.

Представники українських благодійних організацій та фондів пишуть відкриті листи Президенту, Прем’єр-міністру та Міністру юстиції з проханням не допустити запровадження змін. Однак, поки що ситуація не врегульована.

«Наразі благодійність в Україні встановлюється як самостійна категорія, незалежна від великих компаній чи політичних рухів. Люди самі все частіше приходять до того, щоб допомагати іншим матеріально чи фізично. Цьому сприяє можливість обрати напрям та самостійно перевірити достовірність проекту, який хочеш підтримати. Наш досвід показує, що люди готові робити пожертви більше 500-1000 грн. Часто – це емоція, бажання зробити свій внесок», – каже керівник відділу маркетингу та КСО Української Біржі Благодійності Вікторія Бондар.

«На проект підтримки онкохворого хлопця Віталіка, де потрібно було зібрати 290 000 грн за короткий строк, було зроблено 39 пожертв більше 850 грн на загальну суму 139 050 грн. Ми були обмежені у часі, оскільки італійська клініка не могла розпочати лікування до надходження на її рахунок повної суми. Уявіть собі, що потрібно було б з 39 різним людям людьми 39 договорів, а крім того, платити за них гроші. Скільки б часу на це пішло? І чи не відмовилися б люди від своїх намірів», – каже Вікторія.

У Головному управлінні юстиції у Закарпатській області роз’яснень щодо змін до Закону дати не можуть, оскільки «благодійні кошти – це не в компетенції управління», однак додають, що притримуються позицій, офіційно озвучених Міністром Олександром Лавриновичем «Законопроект розроблено на виконання низки урядових доручень, а також доручення Президента України щодо удосконалення законодавчого регулювання благодійної діяльності. Проект виставлено на сайті Міністерства юстиції з метою отримання зауважень та пропозицій від громадськості».

У поясненні також йдеться, що проектом закону пропонується установити, що договір про благодійну пожертву валютних цінностей на суму, яка перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, має укладатися у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Таким чином, закон «Про благодійну діяльність та благодійні організації» планується узгодити з нормами Цивільного кодексу України щодо посвідчення договору про благодійну пожертву валютних цінностей.

Крім того, з видів благодійної діяльності пропонується вилучити негрошові лотереї, оскільки законодавство не містить такого поняття.

Представники Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проект Закону також відмовляються коментувати, аргументуючи це тим, що «соцслужба благодійні кошти не отримує і не приймає». Натомість волонтери, які опікуються хворими дітьми та часто беруть участь у організації збору коштів для людей, які потребують допомоги, дуже занепокоєні: «Запропоновані законопроектом зміни заберуть у нас головне – час. Коли його залишається обмаль і рахунок йде на дні, а то й на години, то нічого не залишається, окрім надії на добрих людей та їх допомогу. Це суттєво ускладнить процедуру надходження коштів. До того ж, благодійники можуть відмовитися від свої намірів просто через те, що процедура оформлення пожертвування є складною і вимагає часу. Більшість звикли просто переказувати гроші на рахунки хворих дітей чи вносити пожертви благодійним організаціям. Часто допомога значно перевищує суму 850 гривень. Тому, думаю, зміни далеко не на користь», – каже волонтер Тетяна Малина, яка вже досить давно опікується дітками, які знаходяться на лікуванні в онкогематологічному відділенні обласної дитячої лікарні.

Благодійні організації заявляють, що прийняття нових змін може посприяти формуванню чорного ринку благодійності в Україні: люди будуть самостійно шукати шляхи для надання допомоги в обхід нововведень.

«На сьогодні Українська Біржа Благодійності оплачує банківські комісії, щоб 100% коштів від людей пішли на проек��, тому для нас це критично, – каже Вікторя Бондар. – Крім того, у нас є іноземні донори, для яких, у разі прийняття змін, унеможливлюються пожертви. На мою думку подібні зміни сприятимуть формуванню чорного ринку благодійності, адже фонди і самі люди будуть шукати шляхи для обходу. Ринок благодійності на сьогодні і так не дуже білий».

Щодо зменшення кількості благодійників Вікторія зазначає: «Кількість офіційних – так, і це багато в чому ускладнить нашу роботу. Люди і далі будуть допомагати один одному, а фондам залишиться лише зробити кілька баннерів: «Людино! Хочеш допомогти – допомагай порційно, не більше 850 грн. за раз!».

P.S.: поки готувався матеріал, хтось з українців зробив внесок на один з проектів на сайті Української Біржі Благодійності на суму 50 000 гривень. Якщо зазначені вище зміни вже були б чинними, людині треба було б цей платіж розбити на 58 окремих внесків по 850 гривень. І, крім того, кожен посвідчити у нотаріуса…

Автор: Аня Семенюк

По матеріалам: ZAHOLOVOK

Просмотров: 245
Опубликовано организацией Янголятко
Категория новостей Публикации
Социальные ссылки
Другие новости организации
Похожие новости
Уже сказали
    На данный момент на этой странице нет комментариев.
Уважаемый посетитель, комментарий на портале могут оставлять только зарегистрированные пользователи и организации. Если у Вас есть аккаунт, войдите. После входа Вы можете пользоваться всем сервисом на портале.
  • VK
  • Facebook
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Задать вопрос модератору
Здесь можно написать письмо модератору
Ваше имя
Ваш email
Текст