8 жовтня відзначається Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги | MBF Портал МБФ Портал, MBF Портал, mbfportal.com
Дата публикации: 21.09.2011 в 16:17

8 жовтня відзначається Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги

8 жовтня відзначається Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги

 Щорічно в другу суботу жовтня світова спільнота відзначає Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги, організатором якого є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, що підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.

 

 Мета відзначення цього дня полягає у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги.

 

 Як окремий напрямок медицини Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила паліативну допомогу у 1982 році. Спочатку її визначали як догляд за людиною в останні дні її життя. У 2002 році ВООЗ розширила поняття паліативної допомоги.

 

 Сьогодні найбільш широко застосовується наступне визначення: Паліативна допомога – це комплексний підхід, мета якого – забезпечити максимальну якість життя пацієнта з невиліковним (смертельним) захворюванням і членів його родини, шляхом запобігання та полегшення страждань завдяки ранньому виявленню і точному діагностуванню (оцінці) проблем, що виникають, та проведення адекватних лікувальних заходів (при больовому синдромі та інших розладах життєдіяльності), а також надання психосоціальної та моральної підтримки.

 

 ВООЗ окремо дає визначення паліативної допомоги дітям:

Паліативна допомога дітям – це активна повна турбота про фізичний стан, розумові здібності й душевний стан дитини, що також включає надання підтримки родині.

Паліативне лікування повинне бути доступним для хворого цілодобово і надаватися в обсязі, прийнятному для пацієнта, відповідно до затверджених стандартів та клінічних протоколів.

Паліативна допомога може надаватися з урахуванням потреб і згоди конкретного пацієнта вдома, у поліклініці (як консультативна послуга) або в стаціонарних лікувально-профілактичних закладах будь-яких форм власності з використанням різних організаційних форм медичного обслуговування, у тому числі, у денному стаціонарі, у спеціалізованих стаціонарах (хоспісах або відділеннях паліативної допомоги). Наприклад, якщо хворий хоче одержувати паліативну допомогу вдома, медичні працівники можуть навчити його родичів, близьких або сусідів, які його доглядають, правильно давати йому призначені лікарем препарати, а також надавати інші види медичної й психологічної допомоги. Вони також повинні мати можливість звертатися, при необхідності, до медичних працівників за консультацією.

 

 Тому ВООЗ визнає, що в кожній країні повинні бути створені відповідні служби для задоволення медичних і соціальних потреб паліативних хворих. Заклад, де невиліковні хворі можуть отримати професійну, спеціалізовану, комплексну й багатопрофільну паліативну допомогу, в багатьох країнах, називається хоспісом. Першу згадку слова «хоспіс» (з латини – притулок, захисток) у близькому до сучасного значення можна знайти ще у письмових свідоцтвах Середньовіччя.

 

 Серед прочан, що йшли в Святі Землі, було багато людей, які сподівалися, що Всевишній позбавить їх від тяжкої хвороби. Дорогою вони зупинялися у монастирях для того, щоб перепочити. Приміщення, які надавалися таким людям, називалися хоспісами.

 

 Француженка Жиан Гарн’є надала цьому слову сучасного значення. У 1842 році вона заснувала у Франції (Ліон) перший заклад для безнадійно хворих на рак.

 

 У 1967 році в Лондоні був відкритий Хоспіс св. Христофора, який працює до нині. У 1987 році у Великобританії паліативну допомогу визнали самостійним напрямком медицини, а його визначення було таким: “Галузь медицини, що вивчає пацієнтів з пізніми стадіями прогресуючих захворювань, при яких прогноз несприятливий, й задачі лікування зводяться до підтримки якості життя, й допомагає таким пацієнтам”.

 

 З того часу створено чимало хоспісів по всьому світу і частина із них – спеціалізовані: створені хоспіси для дітей, неврологічні хоспіси, хоспіси, в яких надається допомога хворим на СНІД тощо.

 

 Однак, досі більша частина хоспісних ліжок (від 50% до 90%) у різних країнах призначена для онкологічних хворих. Хоспіси також різняться по формам надання паліативної допомоги. Поширені хоспіси на дому (в розвинутих країнах це близько 70%), хоспіси вихідного дня.

 

 Перший хоспіс у Радянському Союзі був створений в Санкт-Петербурзі у 1990 році.

 

 В Україні перші хоспіси з’явилися у 1996 році у Львові, Івано-Франківську (за ініціативи управлінь охорони здоров’я відповідних обласних державних адміністрації) та Коростені (Житомирська обл., за ініціативи Української православної церкви та обласного осередку Товариства Червоного Хреста України).

 

 У цьму році Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги відзначається 8 жовтня. ДОБО «Сяйво веселки» за фінансової підтрими Міжнародного фонду «Відродження» до Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги проводить благодійну виставку творчих робіт дніпропетровських майстрів «Цінуй життя», яка відбудеться з 01 по 07 жовтня за адресою: м.Дніпропетровськ, пл. Червона, 3, АРТ-центр «Квартира».

 

 Час роботи виставки з 12:00 до 18:00. Вхід вільний. Відвідувачі зможуть зробити свої пожертви у «Скриньки надії».

 

 На завершення виставки, 8 жовтня відбудеться благодійний аукціон. Кошти, зібрані під час роботи виставки-аукціону, будуть направлені на надання адресної допомоги дітям, які мають онкологічні та важкі гематологічні захворювання.

 

 При підготовці були використані матеріали Звіту щодо прав людини у сфері паліативної допомоги: «Актуальні питання впровадження системи паліативної допомоги та забезпечення прав пацієнтів з обмеженим прогнозом життя в Україні».

Просмотров: 810
Опубликовано организацией Сияние радуги
Категория новостей Публикации
Социальные ссылки
Другие новости организации
Уже сказали
    На данный момент на этой странице нет комментариев.
Уважаемый посетитель, комментарий на портале могут оставлять только зарегистрированные пользователи и организации. Если у Вас есть аккаунт, войдите. После входа Вы сможите пользоваться всем сервисом на портале.
Задать вопрос модератору
Здесь можно написать письмо модератору
Ваше имя
Ваш email
Текст